Rigtig mange har haft afdragsfrie kreditforeningslån i mange år. Nu og de næste år udløber afdragsfriheden – Hvad betyder det?
Ydelsen stiger
Et lån på 1 million kroner med en rente på ca. 2% vil stige med ca. 3.000 kr. pr. måned. Et beløb mange vil mærke i deres hverdag. Og det er endda de næste 20 år – Så der er lang vej hjem.
Muligheder
Du har måske mulighed for at ændre dit lån til et nyt lån med 10 års afdragsfrihed. Eller et nyt lån med 30 års løbetid med afdrag, og dermed billigere ydelse i forhold til at beholde dit gamle lån.
Udfordringer
Vi ser fortsat mange boligejere der står med udløb af afdragsfrihed, en belåningsgrad på over 80 %. Det betyder, at kreditforeningen vurderer, at boligen er overbelånt, da kreditforeningslånet maksimalt må udgøre 80 % af boligens værdi.
Derfor er der stor sandsynlighed for, at kreditforeningen vil holde fast i det eksisterende lån med stort afdrag, så lånet hurtigere kan komme inden for de 80% i belåningsgrad.
Andre muligheder
Kan du ikke omlægge til nyt lån med længere løbetid, kan det måske betale sig at omlægge til et nyt 20 års lån. Det kan nemlig være billigere end dit eksisterende lån. Og her vil kreditforeningen sikkert være med. De vil nemlig få mindst det samme i afdrag – Og de ved, at du med et billigere lån, vil have bedre økonomi.
Planlægning
Har du afdragsfrihed på dit lån, er det en god ide at være fremsynet. Selv om der er to år til, er det måske nu du skal handle, så du ikke bliver overrumplet af en højere ydelse, der kan skubbe din økonomi i den forkerte retning.
